حساب کاربری

آینه‌ها در دکوراسیون داخلی

22 بهمن 1390

 

 

 

 

این روزها آینه ها در علم دکوراسیون به‌عنوان ابزاری برای بزرگنمایی فضا کاربرد دارد و به همین دلیل استفاده از آن در محیط‌‌‌‌های کوچک توصیه می‌شود...

هزاران سال از ساخت آینه توسط بشر می‌گذرد، انسان نخستین مسحور انعکاس نور در حوضچه‌های آب‌ بود و با صیقل دادن سنگ‌ها و فلزها، سعی کرد مشابه آن را برای خود بسازد. نتیجه این خواسته، اختراع آینه شد .

آینه ها نه تنها در زیبا سازی فضای داخلی منازل نقش بسزایی را بازی می کنند بلکه موارد کاربردی زیادی نیز دارند که از جمله مهمترین آن می توان به خود آرایی اشاره نمود. در عین حال باید اظهار داشت که استفاده مناسب از آینه در آرامش و بهبود حالات روانی افرادی که در آن محیط زندگی می کنند نیز نقش موثری را بازی می کند.

 اجازه دهید نگاهی به این موضوع داشته باشیم که آینه ها چگونه می توانند فضای داخلی خانه را بزرگتر جلوه دهند؟

این روزها آینه ها در علم دکوراسیون به‌عنوان ابزاری برای بزرگنمایی فضا کاربرد دارد و به همین دلیل استفاده از آن در محیط‌‌‌‌های کوچک توصیه می‌شود. اصولاً یک اتاق کوچک، راهرو، و یا وروی های تنگ و باریک با آویختن آینه به دیوار خیلی بزرگتر از آن چیزی که هستند جلوه می کنند. باید توجه داشت که این کار صرفاً به منظور ایجاد تعادل و توازن انجام می پذیرد بنابراین آینه می بایست در مکانی قرار بگیرد که انعکاس نور و فضا در آینه، محیط را از نظر بصری بزرگ‌تر نشان داده و به آن عمق می‌بخشد.  البته محل و نحوه قرار گرفتن آینه و شکل ظاهری آن بسیار مهم است.

 

 

 

بهره گیری از یک آینه بزرگ و سرتاسری بر روی کل دیوار برای قسمت ورودی هال، راهروها و فضاهای باریک نه تنها مقرون به صرفه  و عملی نیست بلکه از نظر کارشناسی ایده خوبی هم به شمار نمی رود، اما کاربرد چندین آینه بزرگ و کوچک روی دیوار راهرو یا مقابل پنجره‌ها با صرف هزینه کمتر، می‌تواند اثر مطلوبی در فضای خانه تان داشته باشد. بهتر است یک سری آینه را به صورت راندوم در هر دو طرف دیواره ها قرار دهید.

آینه‌ها در فضاهای کوچک بیشترین کاربرد را دارند. ترکیب آینه با نورپردازی سطحی مناسب، می‌تواند حس قرار گرفتن در فضای بزرگ و زیبا را به شما القاء و با کم‌ترین هزینه تغییری شگرف در اتاق یا خانه شما ایجاد کند.

استفاده از آینه در محیط باریک، محیط را باز تر و وسیع تر نشان می دهد. ترکیب آینه با دیوار، به شما امکان می‌دهد سطحی براق خلق کنید که به آسانی قابل تمیز کردن باشد، در صورتی که رنگ یا کاغذ دیواری نمی‌تواند سطح براقی به وجود بیاورد. قرار دادن یک شمع در مقابل آینه، حسی رمانتیک به فضا می‌دهد و آنجا را آرامبخش تر می کند. قاب آینه و شمعدان را با توجه به سبک دکوراسیون خود انتخاب کنید. انعکاس نور ملایم حاصل از این چیدمان، محیطی آرام برای شما فراهم می‌آورد.

آینه در هماهنگی با نورپردازی می تواند در کیفیت و میزان بازتاب نور بسیار موثر واقع شود

 

 

 

 

شما می‌توانید از یک آینه قدی با پایه متحرک در اتاق خوابتان بهره گیرید؛ اگر فضای کافی برای قرار دادن آینه در اتاق ندارید، می‌توانید آینه‌ای را پشت در ورودی یا کمد دیواری نصب کنید. در طراحی های مدرن،بسیاری از دکوراتور‌ها آینه را بالای تخت‌خواب روی سقف نصب می‌کنند، این کار به زیبایی فضای اتاق کمک بسیاری می‌کند.

جای مناسب دیگر برای استفاده از آینه ها، حمام های کوچک هستند. اگر بتوانیم نورپردازی را نیز به طور مناسب انجام دهیم، متوجه تغییرات چشمگیری در فضای داخلی مکان مورد نظر خواهیم شد. این کار تنها با صرف مقدار کمی هزینه به راحتی تغییرات اساسی در دکوراسیون داخلی منازل ایجاد می کند و همچنین دارای موارد کاربردی بیشماری نیز می باشد. آینه همچنین یک سطح صاف و شفاف بر روی دیوار ایجاد می کند که مانند کاغذ دیواری و یا رنگ پس از مدتی پوسته نمی دهد.

آینه در هماهنگی با نورپردازی می تواند در کیفیت و میزان بازتاب نور بسیار موثر واقع شود. مسئله دیگری که می بایست به آن توجه داشت قاب آینه و وجود شمعدان در کنار آینه است که البته این مطلب هم تا حد زیادی سلیقه ای است اما با این وجود استفاده از رنگ های روشن همیشه فضای آرامبخش تر و رمانتیکی را ایجاد می کند.

آینه ها حتی بدون داشتن قاب های گرانقیمت باز هم زیبایی و جلوه خاص خود را دارند.با این وجود تراش های اریب در لبه آینه می تواند زیبایی آن را چند برابر کند. آینه ها بیانگر حس هنری افراد بوده و دارای انواع قاب ها ی تزئینی هستند. طرح ظاهری قاب آینه می‌تواند از یکنواخت بودن آن بکاهد، برای این منظور می‌توانید از طرح‌های ویترای (در ادامه به توضیح آن پرداخته‌ایم) روی آینه به‌صورت منقطع یا طرح‌دار (از قبیل آجرچینی، لوزی و...) استفاده کنید.

 

 

 

 

می‌توانید با نقاشی روی شیشه، به زیبایی فضا بیافزایید. به این هنر ویترای گفته می‌شود. نمونه‌های آن را می‌توانید در شیشه‌های به کار رفته در پنجره کلیساها، درها و پنجره‌های خانه‌های قدیمی ایرانی و... ببینید.

بهتر است برای قاب آینه طرح و جنسی را انتخاب کنید که با دکوراسیون فضای شما همخوانی داشته باشد، قاب‌ها می‌توانند چوبی، استیل، شیشه‌ای یا حتی از جنس آینه باشند.برای خلق دکوراسیونی خاص و تا حدودی سرگرم کننده و مدرن، می‌توانید یکی از دیوارهای کوچک خانه تان را با آینه‌های محدب و مقعری که تصاویر غیر واقعی از چهره‌تان منعکس می‌کند تزئین کنید. وجود آینه در آشپزخانه کمک زیادی به زیباتر شدن فضا می‌کند. برای این منظور می‌توانید در لابه‌لای کاشی‌های موجود در آشپزخانه از کاشی‌های آینه‌ای استفاده کنید. استفاده از کاشی‌های آینه‌ای با ابعاد متفاوت باعث چرخش دید در فضا می‌شود و یکنواختی فضا را از بین می‌برد.

با ورود آینه ها به فضای داخلی خانه ها متوجه تفاوت های شگرفی می شوید که شما را متعجب خواهند کرد؛قرار دادن آینه در بالای شومینه نیز به عنوان یکی از تکنیکهای زیباسازی در  منازل به شمار می رود.

 

 

کلیدواژه : آیینه – دکوراسیون – تزیین خانه

طراحی و توسعه وب سایت